Merlin
TDX105
Farm tractor · 105 hp
MerlinTDX105
The Merlin TDX105 is a farm tractor. It features a Perkins 1004-4TR engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a shuttle type with 8 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1004-4TR |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 243.4 ci (4 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 105 hp (78.3 kW) |
| Power Rated | 105 hp (78.3 kW) |
| Torque Peak | 309.8 lb-ft (420.1 Nm) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 8 forward and reverse |
| Available Options | 8-speed, 16-speed |
Hydraulics
| Pump Flow | 10.6 gpm (40.1 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 160.6 in (407 cm) |
|---|---|
| Width | 75.2 in (191 cm) |
| Height | 110.6 in (280 cm) |
| Wheelbase | 86 in (218 cm) |
| Ground Clearance | 15.2 in (38 cm) |
Weight
| Weight | 8,267 lbs (3,749 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 12.4-24 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-34 |
Fuel
| Capacity | 39.6 gal (149.9 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and A/C |
|---|