Merlin
TDX125
Farm tractor · 125 hp
MerlinTDX125
The Merlin TDX125 is a farm tractor. It features a Perkins 1006-6T engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a shuttle type with 16 forward and reverse.
Engine
| Engine | Perkins 1006-6T |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 365 ci (6 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 125 hp (93.2 kW) |
| Power Rated | 125 hp (93.2 kW) |
| Torque Peak | 387.2 lb-ft (525 Nm) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | shuttle |
|---|---|
| Gears | 16 forward and reverse |
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Valves | 3 |
|---|---|
| Total Flow | 21.1 gpm (79.9 lpm) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Dimensions
| Length | 160.6 in (407 cm) |
|---|---|
| Width | 90 in (228 cm) |
| Height | 126 in (320 cm) |
| Wheelbase | 105.8 in (268 cm) |
| Ground Clearance | 17.7 in (44 cm) |
Weight
| Weight | 14,770 lbs (6,699 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 14.9-26 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-38 |
Fuel
| Capacity | 66 gal (249.8 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|
Cab
| Cab | standard with heat and A/C |
|---|