Minot
20
Farm tractor · 2006–2008 · 20 hp
Minot20
The Minot 20 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2008. It features a 20 hp engine, and two-post foldable steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Power Gross | 20 hp (14.9 kW) |
|---|
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Oil Capacity | 11.6 qts (11 L) |
Hydraulics
| System Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 810 lbs (367 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 114.5 in (290 cm) |
|---|---|
| Width | 56 in (142 cm) |
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 60 in (152 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
| Front Tread | 37.5 in (95 cm) |
| Rear Tread | 37.4 in (94 cm) |
Weight
| Shipping | 2,425 lbs (1,099 kg) |
|---|---|
| Operating | 2,660 lbs (1,206 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3-24 |
Fuel
| Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable |
|---|