Minot
25
Farm tractor · 2006–2008 · 25 hp
Minot25
The Minot 25 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2008. It features a 25 hp engine, and two-post foldable with canopy steering.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 85.5 ci (1.4 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.35 in (85 mm) |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 8.4 qts (7.9 L) |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 14.8 qts (14 L) |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| System Capacity | 2.4 gal (9.1 L) |
|---|
Hitch
| Rear Lift | 875 lbs (396 kg) |
|---|
Dimensions
| Length | 118 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 57 in (144 cm) |
| Height | 86 in (218 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 10 in (25 cm) |
| Front Tread | 42.5 in (107 cm) |
| Rear Tread | 42.1 in (106 cm) |
Weight
| Shipping | 2,734 lbs (1,240 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post foldable with canopy |
|---|