MTD
340
Lawn tractor · 1964–1971 · 4 hp
MTD340
The MTD 340 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1971. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 4 hp (3 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Dimensions
| Length | 45.5 in (115 cm) |
|---|---|
| Height | 29 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 188 lbs (85 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.25x2.75 |
|---|---|
| Rear Ag | 10.25x3.25 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
24" Mower deck
| Mower Deck | 24 in (60 cm) |
|---|