MTD
360
Lawn tractor · 1964–1982 · 4 hp
MTD360
The MTD 360 is a lawn tractor manufactured from 1964 to 1982. It features a Briggs & Stratton engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 1 forward and reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Power Gross | 4 hp (3 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 1 forward and reverse |
| Available Options | 1-speed gear |
Dimensions
| Length | 45.5 in (115 cm) |
|---|---|
| Height | 29 in (73 cm) |
Weight
| Weight | 220 lbs (99 kg) |
|---|---|
| Shipping | 220 lbs (99 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10.25-3.25 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.50-3.50 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
25" Mower deck
| Mower Deck | 25 in (63 cm) |
|---|