Poloron
10511
Lawn tractor · 5 hp
Poloron10511
The Poloron 10511 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 130902 engine, and manual steering. The transmission is a friction disc type with 5 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 130902 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 12.57 ci (206 cc) |
| Bore | 2.56 in (65 mm) |
| Stroke | 2.44 in (62 mm) |
| Power Gross | 5 hp (3.7 kW) |
| Starter Type | manual recoil |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | friction disc |
|---|---|
| Gears | 5 forward and 1 reverse |
| Available Options | 5-speed friction disc |
Tires & Tracks
| Front Ag | 10x2.50 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x5.00 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
25" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 25 in (63 cm) |
|---|