Poloron
10833
Lawn tractor · 8 hp
Poloron10833
The Poloron 10833 is a lawn tractor. It features a Briggs & Stratton 190707 engine, and manual steering. The transmission is a friction disc type with 7 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 190707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 19.44 ci (318 cc) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 8 hp (6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | friction disc |
|---|---|
| Gears | 7 forward and 3 reverse |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging System | alternator |
| Ground | negative |
Tires & Tracks
| Front Ag | 14x5.00 |
|---|---|
| Rear Ag | 16x6.50 |
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
32" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 32 in (81 cm) |
|---|