Rhino
1212
Farm tractor · 1995–1999 · 18 hp
Rhino1212
The Rhino 1212 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1999. It features a 18 hp engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 1 |
| Displacement | 55 ci (0.9 L) |
| Power Gross | 13.4 kW |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Power PTO | 16 hp (11.9 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Clutch | 228.6mm dry disc |
| Available Options | 12-speed gear |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.4 gpm (24.2 lpm) |
| Steering Flow | 3.7 gpm (14 lpm) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,200 lbs (544 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 98 in (248 cm) |
|---|---|
| Width | 50.75 in (128 cm) |
| Height Rops | 80.5 in (204 cm) |
| Wheelbase | 50.75 in (128 cm) |
Weight
| Weight | 2,460 lbs (1,115 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.0x12 |
|---|---|
| Rear Ag | 8.3x20 |
Fuel
| Capacity | 5.6 gal (21.2 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|