Rhino
182
Farm tractor · 18 hp
Rhino182
The Rhino 182 is a farm tractor. It features a TY1100 engine, and two-post fixed steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | TY1100 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 55.1 ci (0.9 L) |
| Bore | 3.94 in (100 mm) |
| Stroke | 4.53 in (115 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp (13.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Yanmar |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Steering
| Type | two-post fixed |
|---|