Agri-Power
11000
Farm tractor · 1982–1982 · 133 hp
Agri-Power11000
The Agri-Power 11000 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1982. It features a Fiat CP3/720 engine, and power steering. It weighs 10,600 lbs (4,808 kg).
Engine
| Engine | Fiat CP3/720 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 452.28 ci (7.4 L) |
| Bore | 4.3 in (109 mm) |
| Stroke | 5.1 in (130 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 133 hp (99.2 kW) |
| Power Rated | 133 hp (99.2 kW) |
| Starter Volts | 24 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,300 RPM |
Transmission
| Gears | 9 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 9-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,132 psi (147 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 7.4 gpm (28 lpm) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|---|
| Rear Lift | 7,480 lbs (3,392 kg) |
Dimensions
| Length | 162 in (411 cm) |
|---|---|
| Height | 70 in (177 cm) |
| Wheelbase | 100.3 in (254 cm) |
| Ground Clearance | 21.3 in (54 cm) |
Weight
| Weight | 10,600 lbs (4,808 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 11.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4/15-34 |
Fuel
| Capacity | 38.5 gal (145.7 L) |
|---|
Steering
| Type | power |
|---|