Agri-Power
4000
Farm tractor · 1982–1982 · 48 hp
Agri-Power4000
The Agri-Power 4000 is a farm tractor manufactured from 1982 to 1982. It features a Fiat 3T61003 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Fiat 3T61003 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 208.7 ci (3.4 L) |
| Bore | 4.33 in (110 mm) |
| Stroke | 4.72 in (120 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 48 hp (35.8 kW) |
| Power Rated | 48 hp (35.8 kW) |
| Power PTO | 45.8 hp (34.2 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | Fiat |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 126.7 in (321 cm) |
|---|---|
| Height | 58 in (147 cm) |
| Wheelbase | 73.2 in (185 cm) |
| Ground Clearance | 14 in (35 cm) |
Weight
| Weight | 3,671 lbs |
|---|---|
| Shipping | 3,671 lbs (1,665 kg) |
| Operating | 4,354 lbs (1,974 kg) |
| Ballasted | 5,148 lbs (2,335 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13.6x24 |
Fuel
| Capacity | 19.8 gal (74.9 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|