Agrico
4+160
Farm tractor · 228 hp
Agrico4+160
The Agrico 4+160 is a farm tractor. It features a Mercedes-Benz OM 906LA engine, and four-post steering.
Engine
| Engine | Mercedes-Benz OM 906LA |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 389 ci (6.4 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Stroke | 5.12 in (130 mm) |
| Compression Ratio | 17.4 |
| Power Gross | 228 hp (170 kW) |
| Power Rated | 228 hp (170 kW) |
| Torque Peak | 663.8 lb-ft (900.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
| Rated | 2,400 RPM |
Hydraulics
| Pump Flow | 26.4 gpm (99.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,600 psi (179.3 bar) |
Electrical
| Battery Volts | 24 |
|---|---|
| Charging Amps | 55 |
| Charging System | alternator |
Dimensions
| Length | 192.9 in (489 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 120.1 in (305 cm) |
| Wheelbase | 110.2 in (279 cm) |
| Ground Clearance | 22.1 in (56 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4x34, 600/65-34 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x34, 600/65-34 |
Fuel
| Capacity | 132.1 gal (500 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|