Agrico
4+320
Farm tractor · 440 hp
Agrico4+320
The Agrico 4+320 is a farm tractor. It features a Detroit Diesel Series 60 engine, four-wheel drive drive, and articulated power steering.
Overview
| Tractor Type | four-wheel drive |
|---|---|
| Series | 4+ Series |
| Manufacture Location | South Africa |
Engine
| Engine | Detroit Diesel Series 60 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 854.3 ci (14 L) |
| Bore | 5.24 in (133 mm) |
| Stroke | 6.62 in (168 mm) |
| Compression Ratio | 15 |
| Power | 440 hp (328.1 kW) |
| Torque | 1,372 lb-ft (1,860.4 Nm) |
| Torque | 1,200 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,100 RPM |
Hydraulics
| Pump Flow | 39.6 gpm (149.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,900 psi (200 bar) |
Electrical
| Battery Volts | 24 |
|---|---|
| Charging Amps | 55 |
| Charging System | alternator |
Dimensions
| Length | 246.1 in (625 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 129.9 in (329 cm) |
| Wheelbase | 139.8 in (355 cm) |
| Ground Clearance | 22.8 in (57 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 20.8x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 20.8x38 |
Fuel
| Capacity | 264.2 gal (1,000 L) |
|---|
Steering
| Type | articulated power |
|---|
Cab
| Rops Type | four-post |
|---|---|
| Cab | available with air-conditioning |