Agrico
4+200
Farm tractor · 283 hp
Agrico4+200
The Agrico 4+200 is a farm tractor. It features a Detroit Diesel Series 60 engine, and four-post steering.
Engine
| Engine | Detroit Diesel Series 60 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled inline |
| Displacement | 775 ci (12.7 L) |
| Bore | 5.12 in (130 mm) |
| Stroke | 6.3 in (160 mm) |
| Compression Ratio | 16 |
| Power Gross | 283 hp (211 kW) |
| Power Rated | 283 hp (211 kW) |
| Torque Peak | 1,018 lb-ft (1,380.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,200 RPM |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Detroit Diesel |
| Rated | 2,100 RPM |
Hydraulics
| Pump Flow | 26.4 gpm (99.9 lpm) |
|---|---|
| Pressure | 2,320 psi (160 bar) |
Electrical
| Battery Volts | 24 |
|---|---|
| Charging Amps | 55 |
| Charging System | alternator |
Dimensions
| Length | 210.6 in (534 cm) |
|---|---|
| Height Cab | 120.1 in (305 cm) |
| Wheelbase | 124 in (314 cm) |
| Ground Clearance | 22.8 in (57 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 18.4x38, 20.8x38 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4x38, 20.8x38 |
Fuel
| Capacity | 166.4 gal (629.8 L) |
|---|
Steering
| Type | four-post |
|---|
Cab
| Cab | available with air-conditioning |
|---|