Ascot Universal
300
Farm tractor · 1980–1991 · 27 hp
Ascot Universal300
The Ascot Universal 300 is a farm tractor manufactured from 1980 to 1991. It features a UTB engine, and hydrostatic power steering. The transmission is a constant mesh type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | UTB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 95.2 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 17 |
| Power Gross | 27.5 hp (20.5 kW) |
| Power Rated | 27.5 hp (20.5 kW) |
| Power PTO | 26 hp (19.4 kW) |
| Torque Peak | 56.1 lb-ft (76.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | UTB |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Clutch | 254mm dry discs |
| Available Options | 9-speed constant mesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 6.6 gpm (25 lpm) |
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,650 lbs (1,202 kg) |
| Hitch Control | position and draft control |
Dimensions
| Length | 119.3 in (303 cm) |
|---|---|
| Height | 59.8 in (151 cm) |
| Wheelbase | 68.1 in (172 cm) |
| Ground Clearance | 11 in (27 cm) |
Weight
| Weight | 4,144 lbs (1,879 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 14.9-28 |
Fuel
| Capacity | 14.3 gal (54.1 L) |
|---|
Steering
| Type | hydrostatic power |
|---|