Ascot Universal
445
Farm tractor · 1972–1981 · 45 hp
Ascot Universal445
The Ascot Universal 445 is a farm tractor manufactured from 1972 to 1981. It features a UTB D-115 engine. The transmission is a sliding gear type with 6 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | UTB D-115 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 142.8 ci (2.3 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 42 hp (31.3 kW) |
| Power Drawbar | 27 hp (20.1 kW) |
| Torque Peak | 96.2 lb-ft (130.4 Nm) |
| Torque Peak | 1,500 RPM |
| Fuel System | direct injection |
| Starter Volts | 12 |
| Manufacturer | UTB |
| Rated | 2,400 RPM |
| Firing Order | 1-2-3 |
Transmission
| Transmission Type | sliding gear |
|---|---|
| Gears | 6 forward and 2 reverse |
| Available Options | 6-speed sliding gear, 9-speed constant mesh |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.8 gpm (22 lpm) |
| Valves | 1 |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | II/I |
|---|---|
| Rear Lift | 3,740 lbs (1,696 kg) |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Height | 58.7 in (149 cm) |
| Wheelbase | 75.6 in (192 cm) |
Weight
| Weight | 4,500 lbs (2,041 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.50-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 16.9-28 |
Fuel
| Capacity | 14 gal (53 L) |
|---|
Cab
| Cab | open operator station |
|---|