Ascot Universal
A1800A
Farm tractor · 1979–1989 · 180 hp
Ascot UniversalA1800A
The Ascot Universal A1800A is a farm tractor manufactured from 1979 to 1989. It features a Universal D-131 engine. The transmission is a constant mesh type with 12 forward and 2 reverse.
Engine
| Engine | Universal D-131 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
| Manufacturer | Universal |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | constant mesh |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 2 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Weight
| Weight | 21,400 lbs (9,707 kg) |
|---|---|
| Shipping | 21,400 lbs (9,707 kg) |
Fuel
| Capacity | 151.3 gal (572.7 L) |
|---|