Bobcat
CT2025
Farm tractor · 2019–Present · 24 hp
BobcatCT2025
The Bobcat CT2025 is a farm tractor manufactured starting in 2019. It features a Daedong 3A165 engine, and two-post folding steering. The transmission is a gear type with 9 forward and 3 reverse.
Engine
| Engine | Daedong 3A165 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 100.6 ci (1.6 L) |
| Bore | 3.43 in (87 mm) |
| Stroke | 3.64 in (92 mm) |
| Power Gross | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Power Rated | 24.5 hp (18.3 kW) |
| Power PTO | 21.8 hp (16.3 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Daedong |
| Rated | 2,600 RPM |
| Emissions | Tier 3 |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 9 forward and 3 reverse |
| Available Options | 9-speed gear, hydrostatic |
Hydraulics
| Total Flow | 11.34 gpm (42.9 lpm) |
|---|
PTO
| Rear Type | live |
|---|---|
| Mid Type | 1976 |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 1,631 lbs (739 kg) |
| Hitch Control | position control |
Dimensions
| Length | 120.9 in (307 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height Rops | 91.5 in (232 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11.5 in (29 cm) |
Weight
| Operating | 2,646 lbs (1,200 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11.2-24 |
| Front Industrial | 27x8.5-15 |
| Rear Industrial | 15-19.5 |
Fuel
| Capacity | 9 gal (34.1 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post folding |
|---|
Attachments
60" mid-mount mower deckSnowblowerFront-end loaderBackhoe
| Mower Deck | 60 in (152 cm) |
|---|---|
| Backhoe Model | Bobcat BH76 Backhoe |