Century
2045
Farm tractor · 45 hp
Century2045
The Century 2045 is a farm tractor. It features a Yanmar 4TNE88 engine, and ROPS steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Yanmar 4TNE88 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 134 ci (2.2 L) |
| Power Gross | 45 hp (33.6 kW) |
| Power Rated | 45 hp (33.6 kW) |
| Power PTO | 39.5 hp (29.5 kW) |
| Air Cleaner | dry cartridge |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 6 qts (5.7 L) |
| Coolant Capacity | 9.8 qts (9.3 L) |
| Manufacturer | Yanmar |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges with left-hand shuttle. Synchronized shift (using clutch) between gears. Tractor must be stopped to shift ranges or shuttle. |
| Oil Capacity | 37 qts (35 L) |
| Oil Type | 10 o F [-12 o C] ↑ : JDM J20C 70 o ↔-40 o F [21 o ↔-40 o C] : JDM J20D |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Total Flow | 8.2 gpm (31 lpm) |
|---|---|
| System Capacity | 9.25 gal (35 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,580 lbs (1,170 kg) |
Dimensions
| Length | 127 in (322 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height Rops | 88.7 in (225 cm) |
| Wheelbase | 71 in (180 cm) |
| Ground Clearance | 13 in (33 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 3,720 lbs (1,687 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
| Front Industrial | 10-16.5, 12-16.5 |
| Rear Industrial | 420/70D-24, 17.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 11.2 gal (42.4 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.