Century
C42
Farm tractor · 2005–2006 · 42 hp
CenturyC42
The Century C42 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2006. It features a Kukje engine, and ROPS steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 127 ci (2.1 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.7 in (94 mm) |
| Compression Ratio | 22.2 |
| Power Gross | 31.3 kW |
| Power Rated | 42 hp (31.3 kW) |
| Power PTO | 36 hp (26.8 kW) |
| Air Cleaner | dry cartridge |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.4 qts (6.1 L) |
| Coolant Capacity | 9.8 qts (9.3 L) |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges with left-hand shuttle. Gear shift is synchronized with clutch. Tractor must be stopped to shift range and shuttle. |
| Oil Capacity | 37 qts (35 L) |
| Oil Type | 10 o F [-12 o C] ↑ : JDM J20C 70 o ↔-40 o F [21 o ↔-40 o C] : JDM J20D |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.9 gpm (33.7 lpm) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
| System Capacity | 9.25 gal (35 L) |
PTO
| Rear Type | live (2-stage clutch) |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Charging Amps | 45 |
| Ground | negative |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,580 lbs (1,170 kg) |
Dimensions
| Length | 124 in (314 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 96 in (243 cm) |
| Wheelbase | 69 in (175 cm) |
| Ground Clearance | 12.2 in (30 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 3,770 lbs (1,710 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8-18 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |
| Front Industrial | 12-16.5 |
| Rear Industrial | 17.5L-24 |
Fuel
| Capacity | 11.1 gal (42 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 variant 2 | Rotary Cutters | 72" | 30 hp |
| BEFCO BRC-260 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-160 | Rotary Cutters | 60" | 30 hp |
| BEFCO BRC-172 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Land Pride RCD1884 | Rotary Cutters | 84" | 35 hp |
| Land Pride RCF2760 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO RMD-360 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| BEFCO BRC-272 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
| Bush Hog BH310-2 | Rotary Cutters | 60" | 35 hp |
| Land Pride RCF2772 | Rotary Cutters | 72" | 35 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.