Century
C29
Farm tractor · 2005–2006 · 29 hp
CenturyC29
The Century C29 is a farm tractor manufactured from 2005 to 2006. It features a Kukje engine, and ROPS steering. The transmission is a partially synchronized type with 12 forward and reverse.
Engine
| Engine | Kukje |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 89 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.31 in (84 mm) |
| Stroke | 3.47 in (88 mm) |
| Compression Ratio | 21.2 |
| Power Gross | 21.6 kW |
| Power Rated | 29 hp (21.6 kW) |
| Power PTO | 25 hp (18.6 kW) |
| Air Cleaner | dry element |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.4 qts (6.1 L) |
| Coolant Capacity | 9.8 qts (9.3 L) |
| Manufacturer | Kukje |
| Rated | 2,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | partially synchronized |
|---|---|
| Gears | 12 forward and reverse |
| Transmission Description | Four gears in three ranges with left-hand shuttle. Gear shift is synchronized with clutch. Tractor must be stopped to shift range and shuttle. |
| Oil Capacity | 37 qts (35 L) |
| Oil Type | 10 o F [-12 o C] ↑ : JDM J20C 70 o ↔-40 o F [21 o ↔-40 o C] : JDM J20D |
| Available Options | 12-speed partially synchronized |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Pump Flow | 8.9 gpm (33.7 lpm) |
| Valves | 3 |
| Total Flow | 13.2 gpm (50 lpm) |
| System Capacity | 9.25 gal (35 L) |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 2,580 lbs (1,170 kg) |
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 59 in (149 cm) |
| Height | 95 in (241 cm) |
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 11.2 in (28 cm) |
| Front Tread | 47 in (119 cm) |
| Rear Tread | 45 in (114 cm) |
Weight
| Weight | 3,640 lbs (1,651 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-24 |
| Front Industrial | 27x8.50-15, 10-16.5 |
| Rear Industrial | 15x19.5, 420/70-24 |
Fuel
| Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
Steering
| Type | ROPS |
|---|
Compatible Implements
| Model | Type | Width | Min HP |
|---|---|---|---|
| Bush Hog BH114 | Rotary Cutters | 44" | 15 hp |
| Land Pride RCR1242 | Rotary Cutters | 42" | 18 hp |
| Land Pride RCR1260 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| BEFCO BRC-142 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1860 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Land Pride RCF2060 | Rotary Cutters | 60" | 20 hp |
| Bush Hog BH115 | Rotary Cutters | 56" | 20 hp |
| Land Pride RCR1872 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCF2072 | Rotary Cutters | 72" | 20 hp |
| Land Pride RCR1548 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| Land Pride RCR1248 | Rotary Cutters | 48" | 20 hp |
| BEFCO BRC-242 | Rotary Cutters | 42" | 20 hp |
| Land Pride RCR1272 | Rotary Cutters | 72" | 25 hp |
| Bush Hog BH210-3 | Rotary Cutters | 60" | 25 hp |
| Bush Hog BH116 | Rotary Cutters | 68" | 25 hp |
| BEFCO BRC-248 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
| BEFCO BRC-148 | Rotary Cutters | 48" | 25 hp |
Confirmed compatible on PTO HP and 3-point hitch category. Verify with your dealer before purchasing.