Challenger
1046
Farm tractor · 2017–2021 · 476 hp
Challenger1046
The Challenger 1046 is a farm tractor manufactured from 2017 to 2021. It features a 476 hp engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Power Gross | 476 hp (355 kW) |
|---|---|
| Power PTO | 443 hp (330.3 kW) |
| Power Drawbar | 382.7 hp (285.4 kW) |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Accu-VT |
| Gears | infinite forward and reverse |
Hydraulics
| Type | load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 58 gpm (219.5 lpm) |
| Valves | 6 |
PTO
| Rear Type | 1000/1000E |
|---|
Hitch
| Rear Type | IV/IVN |
|---|---|
| Rear Lift | 18,631 lbs (8,451 kg) |
Dimensions
| Length | 242 in (614 cm) |
|---|---|
| Width | 118.2 in (300 cm) |
| Height Cab | 140.5 in (356 cm) |
| Wheelbase | 130 in (330 cm) |
| Ground Clearance | 23.6 in (59 cm) |
| Front Tread | 82.7 in (210 cm) |
| Rear Tread | 78.7 in (199 cm) |
Weight
| Weight | 32,734 lbs (14,848 kg) |
|---|---|
| Shipping | 32,734 lbs (14,848 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 650/65R38, 650/65R34, 710/60R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 750/75R46, 710/75R42, 900/65R46 |
Fuel
| Capacity | 211 gal (798.6 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|