Challenger
45
Farm tractor · 1995–1998 · 240 hp
Challenger45
The Challenger 45 is a farm tractor manufactured from 1995 to 1998. It features a Caterpillar 3116 engine, and differential power steering. The transmission is a full power shift type with 16 forward and 9 reverse.
Engine
| Engine | Caterpillar 3116 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 403 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 240 hp (179 kW) |
| Power Rated | 240 hp (179 kW) |
| Power PTO | 200 hp (149.1 kW) |
| Power Drawbar | 170 hp (126.8 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Coolant Capacity | 34.4 qts (32.6 L) |
| Manufacturer | Caterpillar |
| Rated | 2,100 RPM |
Transmission
| Transmission Type | full power shift |
|---|---|
| Gears | 16 forward and 9 reverse |
| Available Options | 16-speed full power shift, 32-speed creeper |
Hydraulics
| Type | variable-displacement load-sensing pressure-compensated |
|---|---|
| Pump Flow | 31.2 gpm (118.1 lpm) |
| Pressure | 2,750 psi (189.6 bar) |
PTO
| Rear Type | independent |
|---|
Hitch
| Rear Type | III/II |
|---|---|
| Rear Lift | 12,500 lbs (5,670 kg) |
| Hitch Control | draft control |
Dimensions
| Length | 211 in (535 cm) |
|---|---|
| Width | 91 in (231 cm) |
| Height Cab | 120 in (304 cm) |
| Wheelbase | 86 in (218 cm) |
Weight
| Weight | 22,700 lbs (10,296 kg) |
|---|
Fuel
| Capacity | 125 gal (473.1 L) |
|---|
Steering
| Type | differential power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|