Challenger
1050
Farm tractor · 2017–2021 · 517 hp
Challenger1050
The Challenger 1050 is a farm tractor manufactured from 2017 to 2021. It features a MAN engine, and power steering. The transmission is a continuously-variable transmission type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | MAN |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | variable-geometry turbocharger diesel |
| Displacement | 756.7 ci (12.4 L) |
| Bore | 4.96 in (126 mm) |
| Stroke | 6.54 in (166 mm) |
| Power Gross | 517 hp (385.5 kW) |
| Power PTO | 485 hp (361.7 kW) |
| Power Drawbar | 413.3 hp (308.2 kW) |
| Torque Peak | 1,770 lb-ft (2,400.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,450 RPM |
| Starter Volts | 24 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | MAN |
| Rated | 1,700 RPM |
| Emissions | Tier IV |
Transmission
| Transmission Type | continuously-variable transmission |
|---|---|
| Transmission Model | Accu-VT |
| Gears | infinite forward and reverse |
| Available Options | continuously-variable transmission |
Hydraulics
| Type | load-sensing |
|---|---|
| Pump Flow | 58 gpm (219.5 lpm) |
| Valves | 6 |
PTO
| Rear Type | 1000/1000E |
|---|
Hitch
| Rear Type | IV/IVN |
|---|---|
| Rear Lift | 18,631 lbs (8,451 kg) |
Dimensions
| Length | 242 in (614 cm) |
|---|---|
| Width | 118.2 in (300 cm) |
| Height Cab | 140.5 in (356 cm) |
| Wheelbase | 130 in (330 cm) |
| Ground Clearance | 23.6 in (59 cm) |
| Front Tread | 82.7 in (210 cm) |
| Rear Tread | 78.7 in (199 cm) |
Weight
| Shipping | 32,734 lbs (14,848 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 650/65R38, 650/65R34, 710/60R38 |
|---|---|
| Rear Ag | 750/75R46, 710/75R42, 900/65R46 |
Fuel
| Capacity | 211 gal (798.6 L) |
|---|---|
| Def Capacity | 22 gal (83.3 L) |
Steering
| Type | power |
|---|
Cab
| Cab | standard with air-conditioning |
|---|