Ebro
155E
Farm tractor · 55 hp
Ebro155E
The Ebro 155E is a farm tractor. It features a Ebro engine, and manual steering. It weighs 5,071 lbs (2,300 kg).
Engine
| Engine | Ebro |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 220.3 ci (3.6 L) |
| Compression Ratio | 16.5 |
| Power Gross | 55 hp (41 kW) |
| Power Rated | 55 hp (41 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.2 qts (6.8 L) |
| Coolant Capacity | 15.9 qts (15 L) |
| Manufacturer | Ebro |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Available Options | 6-speed gear |
|---|
Hydraulics
| System Capacity | 10.6 gal (40.1 L) |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 130.7 in (331 cm) |
|---|---|
| Width | 79.5 in (201 cm) |
| Height | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
| Front Tread | 50 in (127 cm) |
| Rear Tread | 52 in (132 cm) |
Weight
| Weight | 5,071 lbs (2,300 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 11x36, 12x16, 12x38, 14x30 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|