Ebro
460
Farm tractor · 61 hp
Ebro460
The Ebro 460 is a farm tractor. It features a Perkins AD4.203 engine. It weighs 4,497 lbs (2,039 kg).
Engine
| Engine | Perkins AD4.203 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 203 ci (3.3 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Compression Ratio | 18.5 |
| Power Gross | 61.2 hp (45.6 kW) |
| Power Rated | 61.2 hp (45.6 kW) |
| Power PTO | 57 hp (42.5 kW) |
| Torque Peak | 161.3 lb-ft (218.7 Nm) |
| Torque Peak | 1,250 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 7.4 qts (7 L) |
| Coolant Capacity | 11.6 qts (11 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Available Options | 8-speed |
|---|
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 132.7 in (337 cm) |
|---|---|
| Height | 61.4 in (155 cm) |
| Wheelbase | 79.5 in (201 cm) |
| Ground Clearance | 18.9 in (48 cm) |
Weight
| Weight | 4,497 lbs (2,039 kg) |
|---|---|
| Ballasted | 7,628 lbs (3,460 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 7.00x16, 6.00x16, 6.00x19, 6.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 12x36, 14x30, 14x38 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|