Ebro
350
Farm tractor · 47 hp
Ebro350
The Ebro 350 is a farm tractor. It features a Perkins AD3.152 engine. It weighs 4,034 lbs (1,829 kg).
Engine
| Engine | Perkins AD3.152 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 152 ci (2.5 L) |
| Bore | 3.6 in (91 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 47 hp (35 kW) |
| Power Rated | 47 hp (35 kW) |
| Power PTO | 45 hp (33.6 kW) |
| Torque Peak | 123 lb-ft (166.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,300 RPM |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 11.6 qts (11 L) |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,250 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Oil Capacity | 28 qts (26.5 L) |
| Available Options | 8-speed |
PTO
| Rear Type | 540 (1.375) |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 128.7 in (326 cm) |
|---|---|
| Width | 72 in (182 cm) |
| Height | 59.8 in (151 cm) |
| Ground Clearance | 15.8 in (40 cm) |
Weight
| Weight | 4,034 lbs (1,829 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00x16, 5.50x16 |
|---|---|
| Rear Ag | 13x28, 11x28, 11x36, 12x36 |
Fuel
| Capacity | 17.2 gal (65.1 L) |
|---|