Fortschritt
ZT 320
Farm tractor · 1984–1990 · 98 hp
FortschrittZT 320
The Fortschritt ZT 320 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1990. It features a 98 hp engine. It weighs 10,760 lbs (4,880 kg).
Engine
| Power Gross | 98.6 hp (73.5 kW) |
|---|
Transmission
| Gears | 9 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 9-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 185.4 in (470 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 10,760 lbs (4,880 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 10-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |