Fortschritt
ZT 403
Farm tractor · 1981–1981 · 180 hp
FortschrittZT 403
The Fortschritt ZT 403 is a farm tractor manufactured from 1981 to 1981. It features a 6VD 14.5 engine. The transmission is a synchromesh type with 8 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | 6VD 14.5 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 6 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 600.5 ci (9.8 L) |
| Power Gross | 180 hp (134.2 kW) |
| Power Rated | 180 hp (134.2 kW) |
Transmission
| Transmission Type | synchromesh |
|---|---|
| Gears | 8 forward and 4 reverse |
| Transmission Description | Synchronized shifts between gears 3-4 and 7-8. |
| Clutch | dry disc |
| Oil Capacity | 19 qts (18 L) |
Dimensions
| Length | 200.8 in (510 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 14,770 lbs (6,699 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |