Fortschritt
ZT 323
Farm tractor · 1984–1990 · 98 hp
FortschrittZT 323
The Fortschritt ZT 323 is a farm tractor manufactured from 1984 to 1990. It features a VEB engine. It weighs 12,280 lbs (5,570 kg).
Engine
| Engine | VEB |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 400.3 ci (6.6 L) |
| Bore | 4.72 in (120 mm) |
| Stroke | 5.71 in (145 mm) |
| Power Gross | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Power Rated | 98.6 hp (73.5 kW) |
| Torque Peak | 317.2 lb-ft (430.1 Nm) |
| Torque Peak | 1,350 RPM |
| Manufacturer | VEB |
| Rated | 1,800 RPM |
| Firing Order | 1-3-4-2 |
Transmission
| Gears | 9 forward and 6 reverse |
|---|---|
| Available Options | 9-speed |
PTO
| Rear Type | 540/1000 |
|---|
Hitch
| Rear Type | II |
|---|
Dimensions
| Length | 185.4 in (470 cm) |
|---|
Weight
| Weight | 12,280 lbs (5,570 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 16-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 18.4-34 |