General Ordnance
12-22
Farm tractor · 1918–1918 · 24 hp
General Ordnance12-22
The General Ordnance 12-22 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1918. It features a Waukseha engine, and manual steering. The transmission is a friction disc type with 6 forward and reverse.
Engine
| Engine | Waukseha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 326 ci (5.3 L) |
| Bore | 4.25 in (108 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Belt | 22 hp (16.4 kW) |
| Manufacturer | Waukseha |
Transmission
| Transmission Type | friction disc |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
| Available Options | 6-speed friction disc |
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 61 in (154 cm) |
| Height | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 4,200 lbs (1,905 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 46x10 steel |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|