General Ordnance
9-16
Farm tractor · 1918–1918 · 17 hp
General Ordnance9-16
The General Ordnance 9-16 is a farm tractor manufactured from 1918 to 1918. It features a Waukseha engine, and manual steering. It weighs 3,800 lbs (1,723 kg).
Engine
| Engine | Waukseha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 212 ci (3.5 L) |
| Bore | 3.5 in (89 mm) |
| Stroke | 5.5 in (140 mm) |
| Power Drawbar | 9 hp (6.7 kW) |
| Power Belt | 16 hp (11.9 kW) |
| Manufacturer | Waukseha |
Transmission
| Available Options | 6-speed friction disc |
|---|
Dimensions
| Length | 120 in (304 cm) |
|---|---|
| Width | 57 in (144 cm) |
| Height | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 3,800 lbs (1,723 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 46x10 steel |
|---|
Fuel
| Capacity | 20 gal (75.7 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|