General Ordnance
14-28
Farm tractor · 1919–1920 · 31 hp
General Ordnance14-28
The General Ordnance 14-28 is a farm tractor manufactured from 1919 to 1920. It features a Waukesha engine, and manual steering. The transmission is a friction disc type with 6 forward and reverse.
Engine
| Engine | Waukesha |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 366 ci (6 L) |
| Bore | 4.5 in (114 mm) |
| Stroke | 5.75 in (146 mm) |
| Power Drawbar | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Belt | 28 hp (20.9 kW) |
| Manufacturer | Waukesha |
Transmission
| Transmission Type | friction disc |
|---|---|
| Gears | 6 forward and reverse |
| Available Options | 6-speed friction disc |
Dimensions
| Length | 123 in (312 cm) |
|---|---|
| Width | 71 in (180 cm) |
| Height | 60 in (152 cm) |
Weight
| Weight | 4,200 lbs (1,905 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Rear Ag | 46x10 steel |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|