Gibson
E
Farm tractor · 1948–1952 · 12 hp
GibsonE
The Gibson E is a farm tractor manufactured from 1948 to 1952. It features a Wisconsin engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled inline |
| Displacement | 54 ci (0.9 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 12 hp (8.9 kW) |
| Power Rated | 12 hp (8.9 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Manufacturer | Wisconsin |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Rear Type | 540 |
|---|
Dimensions
| Height | 56 in (142 cm) |
|---|---|
| Wheelbase | 65 in (165 cm) |
| Ground Clearance | 22 in (55 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00-12 |
|---|---|
| Rear Ag | 7.00-24, 8.00-24, 9.00-24 |
Steering
| Type | manual |
|---|