Gibson
H
Farm tractor · 1948–1952 · 27 hp
GibsonH
The Gibson H is a farm tractor manufactured from 1948 to 1952. It features a Hercules IXB3 engine, and manual steering. The transmission is a gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Hercules IXB3 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 133 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 4 in (102 mm) |
| Compression Ratio | 6.24 |
| Power Drawbar | 22.77 hp (17 kW) |
| Power Belt | 24.54 hp (18.3 kW) |
| Air Cleaner | oil bath |
| Starter Volts | 6 |
| Coolant Capacity | 14 qts (13.2 L) |
| Manufacturer | Hercules |
| Rated | 1,800 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | 254mm dry disc |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Dimensions
| Length | 127.25 in (323 cm) |
|---|---|
| Height | 67 in (170 cm) |
| Wheelbase | 86 in (218 cm) |
| Ground Clearance | 25 in (63 cm) |
| Rear Tread | 47 in (119 cm) |
Weight
| Weight | 3,650 lbs |
|---|---|
| Shipping | 3,650 lbs (1,655 kg) |
| Operating | 4,079 lbs (1,850 kg) |
| Ballasted | 5,816 lbs (2,638 kg) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|---|
| Rear Ag | 10-38, 11-38, 12-38 |
Fuel
| Capacity | 17 gal (64.3 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|