Gibson
SD
Farm tractor · 6 hp
GibsonSD
The Gibson SD is a farm tractor. It features a Wisconsin AEH engine, and manual, tiller steering. The transmission is a gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Wisconsin AEH |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled |
| Displacement | 23 ci (0.4 L) |
| Bore | 3 in (76 mm) |
| Stroke | 3.25 in (83 mm) |
| Power Gross | 6 hp (4.5 kW) |
| Power Rated | 6 hp (4.5 kW) |
| Manufacturer | Wisconsin |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Available Options | 3-speed gear |
Weight
| Weight | 1,065 lbs (483 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 4.00x12 |
|---|
Steering
| Type | manual, tiller |
|---|