Husqvarna
1000-14
Farm tractor · 14 hp
Husqvarna1000-14
The Husqvarna 1000-14 is a farm tractor. It features a Vanguard 294777 engine. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 294777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft opposed-twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Power Rated | 14 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K61 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 90.6 in (230 cm) |
|---|---|
| Height | 42.7 in (108 cm) |
| Wheelbase | 32.3 in (82 cm) |
| Front Tread | 28 in (71 cm) |
| Rear Tread | 28 in (71 cm) |
Weight
| Weight | 628 lbs (284 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x7.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x7.50-8 |