Husqvarna
1200-18
Lawn tractor · 1996–1998 · 18 hp
Husqvarna1200-18
The Husqvarna 1200-18 is a lawn tractor manufactured from 1996 to 1998. It features a Vanguard 350777 engine. The transmission is a belt-driven hydrostatic type with infinite forward and reverse.
Engine
| Engine | Vanguard 350777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 34.8 ci (570 cc) |
| Bore | 2.83 in (72 mm) |
| Stroke | 2.75 in (70 mm) |
| Power Gross | 18 hp (13.4 kW) |
| Power Rated | 18 hp |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven hydrostatic |
|---|---|
| Transmission Model | Tuff Torq K61 |
| Gears | infinite forward and reverse |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 90.6 in (230 cm) |
|---|---|
| Height | 42.7 in (108 cm) |
| Wheelbase | 33.7 in (85 cm) |
| Front Tread | 28 in (71 cm) |
| Rear Tread | 28 in (71 cm) |
Weight
| Weight | 650 lbs (294 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x7.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x7.50-8 |
Attachments
47" Mower deck
| Mower Deck | 47 in (119 cm) |
|---|