Husqvarna
1200-14
Lawn tractor · 14 hp
Husqvarna1200-14
The Husqvarna 1200-14 is a lawn tractor. It features a Vanguard 294777 engine. It uses a hydrostatic transmission.
Engine
| Engine | Vanguard 294777 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 2 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft V-Twin |
| Displacement | 29.3 ci (480 cc) |
| Bore | 2.68 in (68 mm) |
| Stroke | 2.6 in (66 mm) |
| Power Gross | 14 hp (10.4 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Vanguard |
Transmission
| Transmission Type | hydrostatic |
|---|
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 90.6 in (230 cm) |
|---|---|
| Height | 42.7 in (108 cm) |
| Wheelbase | 33.7 in (85 cm) |
| Front Tread | 28 in (71 cm) |
| Rear Tread | 28 in (71 cm) |
Weight
| Weight | 650 lbs (294 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 18x7.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x7.50-8 |
Attachments
47" Mower deck
| Mower Deck | 47 in (119 cm) |
|---|