Jacobsen
100
Lawn tractor · 1977–1980 · 10 hp
Jacobsen100
The Jacobsen 100 is a lawn tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Briggs & Stratton 250000 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 250000 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.62 in (67 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 3-speed gear |
PTO
| Mid Type | independent |
|---|
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Battery Ah | 22 |
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 58 in (147 cm) |
|---|---|
| Width | 32 in (81 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 42 in (106 cm) |
| Ground Clearance | 5.25 in (13 cm) |
Weight
| Weight | 463 lbs (210 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.0 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckSnowblowerBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|