Jacobsen
1060
Lawn tractor · 1975–1976 · 10 hp
Jacobsen1060
The Jacobsen 1060 is a lawn tractor manufactured from 1975 to 1976. It features a Briggs & Stratton 251707 engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 3 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Briggs & Stratton 251707 |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled vertical-shaft |
| Displacement | 24.36 ci (399 cc) |
| Bore | 3.44 in (87 mm) |
| Stroke | 2.63 in (67 mm) |
| Power Rated | 10 hp (7.5 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.2 qts (1.1 L) |
| Manufacturer | Briggs & Stratton |
| Rated | 3,600 RPM |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 3 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 3-speed gear |
Electrical
| Battery Volts | 12 |
|---|---|
| Ground | negative |
Dimensions
| Length | 57.75 in (146 cm) |
|---|---|
| Width | 31.75 in (80 cm) |
| Height | 37 in (93 cm) |
| Wheelbase | 42.5 in (107 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 13x5.00-6 |
|---|---|
| Rear Ag | 18x8.50-8 |
Fuel
| Capacity | 1 gal (3.8 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|
Attachments
42" mid-mount mower deckBlade
| Mower Deck | 42 in (106 cm) |
|---|