Jacobsen
1000
Lawn tractor · 1977–1980 · 10 hp
Jacobsen1000
The Jacobsen 1000 is a lawn tractor manufactured from 1977 to 1980. It features a Kohler K241AQS engine, and manual steering. The transmission is a belt-driven gear type with 4 forward and 1 reverse.
Engine
| Engine | Kohler K241AQS |
|---|---|
| Fuel Type | gasoline |
| Cylinders | 1 |
| Cooling | air-cooled horizontal-shaft |
| Displacement | 23.9 ci (391 cc) |
| Bore | 3.25 in (83 mm) |
| Stroke | 2.88 in (73 mm) |
| Power Gross | 10 hp (7.5 kW) |
| Air Cleaner | dry |
| Starter Volts | 12 |
| Starter Type | electric |
| Oil Capacity | 1.5 qts (1.4 L) |
| Manufacturer | Kohler |
| Rated | 3,600 RPM |
| Oil Change Interval Hours | 30 |
Transmission
| Transmission Type | belt-driven gear |
|---|---|
| Gears | 4 forward and 1 reverse |
| Clutch | idler pulley |
| Available Options | 4-speed gear |
PTO
| Rear Type | independent optional |
|---|---|
| Front Type | independent |
| Clutch | electric |
Hitch
| Rear Type | sleeve hitch optional |
|---|
Dimensions
| Width | 38 in (96 cm) |
|---|---|
| Height | 41 in (104 cm) |
| Wheelbase | 46 in (116 cm) |
Tires & Tracks
| Front Ag | 16x6.50-8 |
|---|---|
| Rear Ag | 23x8.50-12 |
Fuel
| Capacity | 2 gal (7.6 L) |
|---|
Steering
| Type | manual |
|---|