Jinma
JM-254
Farm tractor · 25 hp
JinmaJM-254
The Jinma JM-254 is a farm tractor. It features a Jinma Y385 engine, and two-post steering. The transmission is a gear type with 12 forward and 4 reverse.
Engine
| Engine | Jinma Y385 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 93.5 ci (1.5 L) |
| Bore | 3.35 in (85 mm) |
| Stroke | 3.54 in (90 mm) |
| Compression Ratio | 22 |
| Power Gross | 25 hp (18.6 kW) |
| Power Rated | 25 hp (18.6 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 8.44 qts (8 L) |
| Manufacturer | Jinma |
| Rated | 2,350 RPM |
Transmission
| Transmission Type | gear |
|---|---|
| Gears | 12 forward and 4 reverse |
| Available Options | 12-speed |
Hydraulics
| Type | open center |
|---|---|
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2.38 gal (9 L) |
Hitch
| Rear Type | I |
|---|---|
| Rear Lift | 875 lbs (396 kg) |
Dimensions
| Length | 117.8 in (299 cm) |
|---|---|
| Width | 51.1 in (129 cm) |
| Height | 56.6 in (143 cm) |
| Wheelbase | 64.9 in (164 cm) |
Weight
| Weight | 2,514 lbs (1,140 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 6.00-16 |
|---|---|
| Rear Ag | 9.5-24 |
Fuel
| Capacity | 5.8 gal (22 L) |
|---|
Steering
| Type | two-post |
|---|