Jinma
JM-350
Farm tractor · 35 hp
JinmaJM-350
The Jinma JM-350 is a farm tractor. It features a Jinma engine. It weighs 3,263 lbs (1,480 kg).
Engine
| Engine | Jinma |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 136.3 ci (2.2 L) |
| Bore | 3.74 in (95 mm) |
| Stroke | 4.13 in (105 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power Gross | 35 hp (26.1 kW) |
| Power Rated | 35 hp (26.1 kW) |
| Starter Volts | 12 |
| Oil Capacity | 6.3 qts (6 L) |
| Coolant Capacity | 7.6 qts (7.2 L) |
| Manufacturer | Jinma |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 8 forward and 2 reverse |
|---|---|
| Available Options | 8-speed |
Hydraulics
| Type | closed center |
|---|---|
| Pump Flow | 5.3 gpm (20.1 lpm) |
| Valves | 1 |
| System Capacity | 2.3 gal (8.7 L) |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I |
|---|
Dimensions
| Length | 121.85 in (309 cm) |
|---|---|
| Width | 57.08 in (144 cm) |
| Height | 79.92 in (202 cm) |
| Wheelbase | 69.9 in (177 cm) |
Weight
| Weight | 3,263 lbs (1,480 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 5.00-15 |
|---|
Fuel
| Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
|---|