Jinma
JM-504
Farm tractor · 50 hp
JinmaJM-504
The Jinma JM-504 is a farm tractor. It features a Jinma engine. It weighs 4,665 lbs (2,116 kg).
Engine
| Engine | Jinma |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Power Gross | 50 hp (37.3 kW) |
| Power Rated | 50 hp (37.3 kW) |
| Manufacturer | Jinma |
| Rated | 2,400 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
PTO
| Rear Type | live |
|---|
Hitch
| Rear Type | I,II |
|---|---|
| Rear Lift | 1,866 lbs (846 kg) |
Dimensions
| Length | 152.2 in (386 cm) |
|---|---|
| Width | 64 in (162 cm) |
| Height | 81.3 in (206 cm) |
| Wheelbase | 79.1 in (200 cm) |
Weight
| Weight | 4,665 lbs (2,116 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 8.3-20 |
|---|---|
| Rear Ag | 12.4-28 |