Lindner
Geotrac 103
Farm tractor · 97 hp
LindnerGeotrac 103
The Lindner Geotrac 103 is a farm tractor. It features a Perkins 1104 engine. It weighs 8,203 lbs (3,720 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1104 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 97 hp (72.3 kW) |
| Power Rated | 97 hp (72.3 kW) |
| Torque Peak | 404 lb-ft (547.8 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Available Options | 16-speed |
|---|
Hydraulics
| Pressure | 2,537.5 psi (175 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 13.21 gpm (50 lpm) |
PTO
| Rear Type | 430, 540, 750, 1000 |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Dimensions
| Length | 151.6 in (385 cm) |
|---|---|
| Width | 79.5 in (201 cm) |
| Height | 100.8 in (256 cm) |
| Wheelbase | 88.1 in (223 cm) |
Weight
| Weight | 8,203 lbs (3,720 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 340/85R24 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/85R34 |
Fuel
| Capacity | 30.4 gal (115.1 L) |
|---|