Lindner
Geotrac 73
Farm tractor · 74 hp
LindnerGeotrac 73
The Lindner Geotrac 73 is a farm tractor. It features a Perkins 1103 engine. It weighs 6,505 lbs (2,950 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1103 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 3 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 201.4 ci (3.3 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 74 hp (55.2 kW) |
| Power Rated | 74 hp (55.2 kW) |
| Torque Peak | 291 lb-ft (394.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,537.5 psi (175 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 13.21 gpm (50 lpm) |
PTO
| Rear Type | 430, 540, 750, 1000 |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Dimensions
| Length | 149.2 in (378 cm) |
|---|---|
| Width | 77.6 in (197 cm) |
| Height | 96.5 in (245 cm) |
| Wheelbase | 82.3 in (209 cm) |
Weight
| Weight | 6,505 lbs (2,950 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 375/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/85R30 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|