Lindner
Geotrac 83
Farm tractor · 80 hp
LindnerGeotrac 83
The Lindner Geotrac 83 is a farm tractor. It features a Perkins 1104C-44 engine. It weighs 7,365 lbs (3,340 kg).
Engine
| Engine | Perkins 1104C-44 |
|---|---|
| Fuel Type | diesel |
| Cylinders | 4 |
| Cooling | liquid-cooled |
| Turbocharger Status | turbocharged |
| Displacement | 268.5 ci (4.4 L) |
| Bore | 4.13 in (105 mm) |
| Stroke | 5 in (127 mm) |
| Power Gross | 80 hp (59.7 kW) |
| Power Rated | 80 hp (59.7 kW) |
| Torque Peak | 350 lb-ft (474.6 Nm) |
| Torque Peak | 1,400 RPM |
| Manufacturer | Perkins |
| Rated | 2,200 RPM |
Transmission
| Gears | 16 forward and 8 reverse |
|---|---|
| Available Options | 16-speed |
Hydraulics
| Pressure | 2,537.5 psi (175 bar) |
|---|---|
| Total Flow | 13.21 gpm (50 lpm) |
PTO
| Rear Type | 430, 540, 750, 1000 |
|---|---|
| Front Type | 1000 |
Dimensions
| Length | 161.8 in (410 cm) |
|---|---|
| Width | 77.6 in (197 cm) |
| Height | 96.5 in (245 cm) |
| Wheelbase | 86.4 in (219 cm) |
Weight
| Weight | 7,365 lbs (3,340 kg) |
|---|
Tires & Tracks
| Front Ag | 375/70R20 |
|---|---|
| Rear Ag | 420/85R30 |
Fuel
| Capacity | 22.5 gal (85.2 L) |
|---|