Mahindra Gujarat
312
Farm tractor · 2006–2016 · 31 hp
Mahindra Gujarat312
The Mahindra Gujarat 312 is a farm tractor manufactured from 2006 to 2016. It features a 1.8L 2-cyl diesel engine. It weighs 3,924 lbs (1,779 kg).
Overview
Production
| Manufacture Location | Gujarat, India |
|---|
PTO & Hitch
| Rear Hitch Type | II |
|---|
Engine
| Fuel Type | diesel |
|---|---|
| Cylinders | 2-cylinder |
| Cooling | liquid-cooled |
| Displacement | 109.7 ci (1.8 L) |
| Bore | 4.02 in (102 mm) |
| Bore Stroke | 4.016x4.331 in (102 x 110 mm) |
| Stroke | 4.33 in (110 mm) |
| Compression Ratio | 18 |
| Power | 31 hp (23.1 kW) |
| Torque | 68.7 lb-ft (93.2 Nm) |
| Air Cleaner | Oil bath with cyclonic precleaner |
| Rated | 2,200 RPM |
Dimensions
| Length | 130.3 in (330 cm) |
|---|---|
| Width | 69.3 in (176 cm) |
| Height | 79.1 in (200 cm) |
| Wheelbase | 75.5 in (191 cm) |
| Ground Clearance | 13.4 in (34 cm) |
| Weight | 3,924 lbs (1,779 kg) |
| Tires Ag Front | 6.00x16 |
| Tires Ag Rear | 12.4x28 |
Transmission
| Gears | 10 forward and 2 reverse |
|---|